تبلیغات

کشف فندک 9 هزار ساله در اطراف بیت المقدس

کشف فندک 9 هزار ساله در اطراف بیت المقدس

باستان شناسان بیان داشته اند که این تخته سنگ نسبتا بزرگ در حدود ۹ هزار سال پیش به عنوان آتش زنه استفاده می شده و عملکرد آن مشابه فندک های زیپوی امروزی است.کشف فندک 9 هزار ساله در اطراف بیت المقدس

انسان های اولیه در دوران نوسنگی از این وسیله برای افروختن آتش استفاده می کرده اند. آن ها درون سنگ، دو حفره ایجاد کرده و بین آن ها یک شیاری می تراشیده اند که دو سوراخ به همدیگر راه داشته باشند. سپس با چرخاندن شاخه های چوبی با سرعت زیاد درون این حفره ها، جرقه تولید می کرده اند.

انرژی چرخشی در نتیجه حرکت سریع شاخه های چوبی به گرما و جرقه تبدیل می شده و اگر شئی قابل احتراق در کنار آن قرار داشته، بلافاصله مشتعل شده و آتش می گرفته است.

بد نیست اشاره کنیم که شواهد موجود در رابطه با برافروختن آتش به صورت خاکستر و زغال در این منطقه به عصر حجر یعنی حدود ۸۰۰ هزار سال پیش باز می گردد. اما اهمیت استفاده از آتش به حدود ۱۰ هزار سال پیش یعنی دوران نوسنگی مربوط می شود که پس از آن، فناوری های مربوط به آن نیز توسعه یافته است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار