تبلیغات

اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان

برترین ها: دریای مرده در اردن قرار دارد و شورترین و کم ارتفاع ترین دریاچه جهان است و مجبورید 423 متر پایین تر از سطح دریا بروید تا به سطح و ساحل این دریاچه برسید. سطح شوری این دریاچه 33.7 درصد است که 8.6 برابر شورتر از اقیانوس است. یعنی در هر لیتر آب آن 340 گرم نمک حل شده است. غلظت شدید نمک آن مانع زندگی آبزیان ماکروسکوپی مثل ماهی ها و گیاهان شده اما مقادیر کمی باکتری ها و قارچ های میکروبی در آن وجود دارند. آب این دریاچه آنقدر چگال است که غرق شدن در آن غیرممکن است و یکی از سرگرمی های مورد علاقه بازدیدکنندگان این است که در حال خواندن روزنامه یا شناور روی سطح آب از خودشان عکس بگیرند.


آب دریاچه حاوی بیش از 35 نوع ماده معدنی از جمله منیزیم، کلسیم، پتاسیم، برم، گوگرد و ید است. این شیمی عجیب موجب پیدایش برخی اشکال کریستالی جالب توجه اما گذرا در آن شده است. در تالاب های کم عمق  در فواصل منظم، این اشکال آثار هنری طبیعی هستند: میلیاردها اتم باردار به شکل های هندسی پیچیده به شکل آثار هنری کریستالی منحصربفردی در آمده اند. چشمگیرترین این مجسمه های طبیعی «قارچ های نمکی» هستند که قطر کلاهک آن ها به نیم متر می رسد.

در دهه های اخیر دریای مرده به سرعت در حال کوچک شدن است زیرا از آب رودهایی که وارد آن می شود و منبع تغذیه دریاچه هستند برای کشاورزی، صنعت و معدن استفاده می شود. هرچه آب دریاچه کم شود، ویژگی های دریاچه و مناطق اطراف آن به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کند و تعداد کمتری از این پدیده های نمکی در دریا باقی خواهند ماند. در حال حاضر میزان تبخیر از میزان آب وارده بیشتر است و در نهایت کل منطقه به دشتی از گل و لای تبدیل خواهد شد.

اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان اشکال عجیب نمکی در شورترین دریاچه جهان 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار