تبلیغات

موگرینی: محدود کردن مذاکرات به مساله هسته‌ای اشتباه بود

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه در سخنرانی خود در کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای در رم ایتالیا تاکید کرد که محدود کردن مذاکرات با ایران، به مساله هسته ای درست بود یا اشتباه اکنون باید آن را به طور کامل اجرا کرد.وی افزود: مسائل دیگری هستند که در چارچوب این توافق نیستند و می‌توان درباره آنها رایزنی کرد. این توافق به نحوی طراحی شد که تنها مسائل هسته‌ای را شامل شود. اینکه این تصمیم اشتباه بود یا صحیح، اکنون بحثی است که به تاریخ پیوسته است، زیرا تصمیم برای محدود کردن مذاکرات صرفاً به موضوع هسته‌ای به 14 سال پیش برمی‌گردد. شاید من شخصاً فکر می‌کردم که خوب بود که مسائل منطقه‌ای را هم وارد می‌کردیم، چون در نهایت لازم است که منطقه معماری امنیتی خودش را شکل بدهد. اما این تصمیم در آن موقع گرفته نشد و مقرر شد که مذاکرات صرفا به مسئله هسته‌ای ختم شود و اکنون این چیزی است که ما داریم، اما لغو توافقی که در موضوع هسته‌ای کارساز است، به نفع هیچ یک از ما نخواهد بود.

وی همچنین گفت که 28 عضو اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته‌اند که اجرای همه فصلهای توافق هسته ای یک اولویت امنیتی اصلی برای اتحادیه اروپا است.

موگرینی در ادامه گفت: توافق هسته‌ای به قطعنامه شورای امنیت ضمیمه است بنابراین شما نمی‌توانید از آن خارج شوید یا در اجرای آن گزینشی عمل کنید.

شب گذشته فدریکا موگرینی در حاشیه نشست با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسائل مختلف از جمله توافق هسته‌ای دیدار و رایزنی کرده بود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار