تبلیغات

نقشه جدید عربستان علیه ایران


به گزارش نامه نیوز، عربستان سعودی برای دومین بار در یک هفته اخیر از بازداشت چند ایرانی خبر داد، با این تفاوت که این بار رسانه سعودی ادعا کرده است که این افراد در ارتباط با اقدام تروریستی اخیر در مسجدالحرام بازداشت شده اند، ادعایی که بلافاصله با واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران مواجه شد.

علاء الدین بروجردی در واکنش به انتشار این خبر آن را خبرسازی ناشیانه با هدف مخفی کردن اختلافات داخلی بین حکام عربستان به خصوص بعد از تعیین ولیعهد جدید در این کشور خواند و تاکید کرد این خبرسازی درحالی رخ داده که ایران همواره نهایت حرمت و احترام را برای جایگاه مقدس حرمین شریفین قائل است وخیلی بیشتر از عربستان به این موضوع پایبند است. بنابراین این تنها شیطنت رسانه‌ای برای لاپوشانی اختلافات بین سران حاکم در عربستان است.

اوایل هفته گذشته نیز رسانه ها از بازداشت 3 ماهیگر ایرانی از سوی نیروهای گشت دریایی عربستان و کشته شدن یک صیاد در تیراندازی به سمت قایق ماهیگران خبر دادند، خبری که با بازتاب و حواشی گسترده ای همراه بود و البته خبرسازی رسانه های سعودی را به دنبال داشت.

ریاض ادعا کرد که این قایق ها متعلق به صیادان نبوده و از آن برای انتقال سلاح استفاده می شده است، و به همین خاطر به سمت آن شلیک کرده اند، این خبرسازی به همین جا ختم نمی شود و عربستان 3 صیاد دستگیر شده را نیز از عوامل نیروهای سپاه معرفی کردند، ادعایی که با واکنش تهران و تکذیب قوی آن مواجه شد.

نخست این وزارت کشور بود که ماجرا را تشریح کرد و این سه قایق را صرفا قایق های صیادی عنوان کرد که به دلیل ناپایدار بودن وضعیت جوی به مرزهای آبی عربستان کشیده شده اند، سپس این سپاه بود که وارد ماجرا شد و به ادعای نظامی بودن افراد بازداشت شده واکنش نشان داد و تاکید کرد هیچ کدام از نیروهایش از سوی عربستان بازداشت نشده اند.

ناظران بر این باورند که عربستان تلاش می کند ایران را وارد فاز جدیدی از بحران سازی در منطقه کند، تلاشی که البته از 2 سال گذشته و با تعطیلی سفارت خانه اش در تهران و ائتلاف متحدانش علیه ایران آغاز کرد و تا به امروز به شیوه و روش های مختلف ادامه دارد.

عربستان ارتباط با ایران را بهانه قطع گسترده و همه جانبه روابط خود با قطر کرد، بهانه ای که 3 سال پیش دلیل حمله ریاض به یمن بود و فقیرترین کشور خاورمیانه را به یک منطقه جنگ زده تبدیل کرد، جنگی که بدون هیچ دستاوردی اکنون به باتلاقی برای ریاض و متحدانش تبدیل شده است.

اما این پایان بازی ریاض علیه ایران نیست، کشوری که اکنون دوران جدیدی از سیاست ورزی شاهزاده های بی تجربه اش را سپری می کند عربستان سعودی نه به پنجره های باز دیپلماسی که ظریف تاکنون بارها به آن اشاره کرده است توجه می کند و نه حتی معانی حسن همجواری و محافظه کاری در قبال کشورهای همسایه مسلمان را در کی می کند، چیزی که البته در دوران پادشاهی ملک عبدالله، پادشاه پیشین این کشور در سیاست خارجی ریاض دیده می شد.

عربستان تلاش می کند هرروز به بهانه ای اتهامی علیه ایران وارد کند افکار عمومی را علیه تهران متمرکز کند تا شاید موفقیت های اخیر کشور را در مقابله با ترویسم در منطقه سوریه و عراق و به ویژه حمله موفقیت آمیز اخیر موشکی سپاه مواضع داعش در سوریه از یک سو و از سوی دیگر کلیدی شدن نقش تهران در حل مسائل منطقه از سوی پایتخت های اروپایی و سرازیر شدن سرمایه گذاران خارجی به ایران را زیر سوال ببرد. حربه ای که البته با دیپلماسی همچنان فعال وزارت خارجه و همراهی و هماهنگی میان نهادهای مختلف نظامی و سیاسی می تواند بی نتیجه باقی بماند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار