تبلیغات

وعده 8 ساله کمیسیون اروپا برای عضویت صربستان در اتحادیه قاره سبز

رئیس کمیسیون اروپا وعده هشت ساله برای عضویت صربستان در اتحادیه اروپا داد و در نامه ای درباره سیاست راهبردی گسترش اتحادیه اروپا نوشت: کمیسیون اروپا قصد دارد تا پایان سال آینده پیش نویس پیوستن صربستان را به اتحادیه اروپا برای سال 2025 تدوین کند.

روزنامه بلیتس چاپ بلگراد در گزارشی نوشت که در نامه «ژان کلود یونکر» به یکی از 10 اولویت چارچوب 'طرح برای متحد، قوی و متحد اتحادیه اروپا' به دو کشور صربستان و مونته نگرو به عنوان نامزدهای اصلی در بالکان غربی برای پیوستن به اتحادیه اروپا اشاره شده است.
همچنین در نامه رئیس کمیسیون اروپا در روند اصلاحات در قوانین کشورهای نامزد برای عضویت در اتحادیه اروپا بر زمینه های حاکمیت قانون، مبارزه با فساد مالی و ثبات کامل تمامی منطقه بالکان غربی تاکید شده است.
در پیام یونکر همچنین به وضعیت اتحادیه اروپا و تصمیم های کمیسیون اروپا که می بایستی از طریق سیاست های قانونگذاری و سایر طرح ها تا سال 2018 ارائه دهد، اشاره شده است.
رئیس کمیسیون اروپا هر سال در ماه سپتامبر در باره وضعیت اتحادیه اروپا در پارلمان اروپا و دستاوردها و کارهای انجام شده از سال گذشته گزارش می دهد.
صربستان در دومین اجلاس بین دولتی با اتحادیه اروپا که در 24 آذر 1394در بروکسل برگزار شد، رسما مذاکرات در دو عنوان از 35 فصل برای عضویت در این اتحادیه را آغاز کرد.
شروع مذاکرات برای پیوستن صربستان در اتحادیه اروپا از لحاظ اقتصادی بسیار مهم بوده و همین امر موجب شد که این کشور در چند سال اخیر از رکود اقتصادی نجات و در رده بندی اقتصادی و کاهش بیکاری گام های مثبتی را بر دارد.
صربستان پس از سال ها تلاش و انتظار و شرط و شروط های مختلف سرانجام مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را که انتظار می رود چندین سال به طول بکشد، از دو سال پیش رسما شروع کرد.
اولین نشست بین دولتی اتحادیه اروپا و صربستان که به منزله شروع رسمی مذاکرات بروکسل و بلگراد در مراحل عضویت صربستان در اتحادیه اروپا تلقی می شود در 21 ژانویه سال 2014 در بروکسل برگزار شد.
تجربه کشور کرواسی در مراحل پیوستن به اتحادیه اروپا نشان داد که مذاکرات در این مسیر امکان دارد چندین سال ادامه داشته باشد و از طرف دیگر مساله کوزوو از جمله مشکلات مهم درطولانی شدن مذاکرات برای عضویت صربستان در اتحادیه اروپا تاثیر پذیر است.
صربستان برای پایان دادن به مرحله عضویت در اتحادیه اروپا باید 35 فصل در مذاکرات الحاق اروپایی را باز کند که هر کدام از این فصل ها امکان دارد چندین ماه و حتی بیش از یک سال به طول بکشد.
گفته شده است که فصل 35 در مذاکرات صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا که مربوط به عادی سازی روابط با بلگراد می شود، امکان دارد تا مرحله آخر به طول بکشد و همچنین فصل 32 که مربوط به امور مالی می شود.
انتظار می رود تصمیم بروکسل این باشد که صربستان، مونته نگرو و مقدونیه را در یک پاکت در اتحادیه اروپا بپذیرد.
صربستان، مراحل الحاق اروپایی را در ژوئن سال 1999میلادی با حرکت در مسیر ثبات که اولین گام در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا محسوب می شود، آغاز کرد.
اتحادیه اروپا در 19دسامبر سال 2009میلادی روادید برای شهروندان صربستان در سفر به کشورهای عضو این اتحادیه را لغو کرد و در دوم مارس سال 2012 میلادی نیز موفق شد موافقت اعضای اتحادیه اروپا را برای کسب جایگاه نامزدی در این اتحادیه را کسب کند که قدمی بزرگ برای این کشور در روند ائتلاف اروپایی به حساب می آید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار