تبلیغات

سوئیس رسما حافظ منافع ایران و عربستان شد

سوئیس رسما حافظ منافع ایران و عربستان شد

مجموعه: علمی و تکنولوژی تعداد بازدید: 10 views

سوئیس رسما حافظ منافع ایران و عربستان شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان، عصر روز چهارشنبه “سند تاسیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی” توسط مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه و سفیر سوئیس در تهران به امضا رسید.

بر اساس این سند، سوئیس حفاظت منافع کشورمان را در عربستان سعودی به عهده خواهد داشت.

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران با حضور دیپلمات‌های ایرانی پس از انجام ترتیبات اجرایی، در آینده نزدیک در جده گشایش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، در دی ماه ۱۳۹۴ پس از انتشار خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی مخالف دولت عربستان در این کشور، در عربستان، بحرین و ایران تظاهراتی علیه دولت عربستان انجام شد. معترضان در مشهد، پرچم عربستان را از ساختمان کنسولگری این کشور پایین کشیده‌اند. عده‌ای از معترضان مواد آتش‌زا به ساختمان کنسولگری عربستان پرتاب کرده‌اند. همچنین در تهران تجمعی در مقابل سفارت این کشور انجام شد که عده‌ای از این تجمع‌کننده‌ها که از آنها به عنوان نیروهای “خودسر” نام برده شده است، وارد ساختمان سفارت شدند و پرچم عربستان را پایین آوردند و سفارت را به آتش کشیدند.

در پی این اتفاق، عادل الجبیر وزیر امور خارجه دولت عربستان سعودی در ۱۳ دی ماه ۹۴ اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با ایران قطع و از هیات دیپلماتیک ایرانی خواست تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند.

از آن زمان تا کنون روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران به طور کامل قطع بوده است و دو طرف صرفا در رابطه با اعزام زائران حج توافق کردند تا هیات‌های دیپلماتیک را تبادل کنند.

منبع مطلب : بروزها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار