تبلیغات

اسناد روابط نامشروع کندی هیچ‌گاه فاش نمی‌شود

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، اسناد را برای انتشار، گزینش و در برخی موارد سانسور می‌کنند. آیا این مسأله می‌تواند ابزاری برای جهت‌دهی به دانش عامه درباره رویدادهای تاریخی شود. مثلا، سازمان سیا انتشار اسناد مرتبط با کودتای ۲۸ مرداد ایران را به گونه‌ای مدیریت کرد که یک روایت خاص از این ماجرا پررنگ‌تر شود.

من اسناد مرتبط باکودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را مطالعه نکرده‌ام، اما فکر می‌کنم مقام‌های دولتی که اطلاعات را از طبقه‌بندی خارج می‌کنند، در وهله اول نگران امنیت ملی ایالات متحده هستند تا این که بخواهند یک روایت خاص را تقویت کنند. هرچند سازمان‌های دولتی می‌کوشند اسناد را به گونه‌ای منتشر کنند که اعتبار و خوشنامی‌شان دچار خدشه نشود و جنجالی علیه آنها شکل نگیرد. به همین علت آنها اطلاعاتی که برایشان شرم‌آور است را از طبقه‌بندی خارج نمی‌کنند. اما انگیزه اصلی آنها بیش از آن که تقویت یک روایت خاص از ماجرا باشد، ممانعت از علنی شدن فعالیت‌های خودشان است.

این مسأله درخصوص انتشار اسناد مرتبط با قتل کندی نیز صحت دارد؟

جامعه اطلاعاتی آمریکا کوشید تا نقش خود در عملیات‌ سری علیه فیدل کاسترو را مخفی نگه دارد، اما این کار به خاطر تحریف افکار عمومی درباره ترور کندی نبود. به رغم این که افکار عمومی فکر می‌کنند کندی قربانی یک توطئه شد، اما هیچ‌کس نتوانسته تاکنون ثابت کند شخصی غیر از اسوالد در این ترور نقش داشته است. خیلی‌ها سعی کردند اما نتوانستند.

اما درباره عملیات سری علیه دولت فیدل کاسترو، فکر می‌کنم دولت آمریکا می‌خواست فعالیت‌های سری خود را پنهان نگه دارد. درباره کودتای ویتنام جنوبی در نوامبر ۱۹۶۳ نیز دولت آمریکا سعی کرد نقش خود را در آن پنهان کند. در هر دو مورد، دولت آمریکا چنین نقشی را تکذیب کرد، اما بعدا متوجه شدیم آمریکا در آنها نقش داشته است؛ بنابراین، این دو موضوع واقعا توطئه بودند و دولت آمریکا نیز کوشید نقشش را پنهان نگه دارد.

پس این امکان نیز وجود دارد که روزی متوجه شویم ترور کندی یک توطئه بوده است. اجازه دهید به عنوان سوال آخر از شخصیت کندی بپرسم. او به رغم محبوبیتی که داشته شخص زن باره و خوشگذرانی است. حرف‌های زیادی نیز درباره روابط او با زنان متعدد مطرح شده است. فکر می‌کنید اسناد جدید بتوانند ابعاد شخصیتی کندی را روشن‌تر کنند؟

زندگی جنسی جان اف کندی در دوران حیاتش بخوبی مخفی نگه داشته شد. فکر نمی‌کنم اسناد جدید چیز جدیدی در این‌باره به دست دهند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار