تبلیغات

همه چیز درباره خلیج ماسکیتو در پورتوریکو +تصاویر

کد خبر: 185131تاریخ انتشار : ۲۳:۰۸:۰۹ - جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶

خلیج ماسکیتو در جزیره‌ای بانام ویکوئس در پورتوریکو قرار دارد. این جزیره از مجموعه جزایر کارائیب است. دلیل تمایز این خلیج، زندگی پلانکتونی خاص در آب‌های آن است که در تاریکی به رنگ آبی درخشان درمی‌آید.

تصور کنید مشغول قایق‌سواری هستید و با هر پارویی که می‌زنید، آب دریا به رنگ آبی درخشان درمی‌آید. شاید این تصویر به نظر رویا باشد، ولی باید گفت که واقعیت دارد. جزیره‌ای در پورتوریکو بانام جزیره «ویکوئس» وجود دارد که خلیجی بسیار معروف با نام خلیج «ماسکیتو» دارد. این خلیج به این دلیل محبوب است که پلانکتون خاصی در آن زندگی می‌کند که باعث درخشان شدن آب آن می‌شود.

این پلانکتون چگونه به رنگ آبی درخشان درمی‌آید؟ این نوع خاص پلانکتون «پیرودینیوم بهامنس» نام دارد که نوعی پلانکتون تک‌سلولی است.

این پلانکتون در آب زندگی می‌کند، هر زمانی که جریان آب آشفته شود، این آشفتگی ممکن است براثر پارو زدن و یا امواج رخ دهد، پلانکتون‌ها درخشان می‌شوند و تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در هر گالن آب این خلیج حدود ۷۰۰,۰۰۰ عدد پلانکتون درخشان وجود دارد.

اما چرا این خلیج ماسکیتو نام دارد. معنای واژه ماسکیتو، پشه است ولی نام این خلیج به خاطر دلیل عبور کشتی با نام ماسکیتو از آن، ماسکیتو نام گرفته است. کشتی ماسکیتو متعلق به دزد دریایی محبوبی بوده که به دزد خوب شهرت داشته است. این دزد دریایی رفتاری شبیه به رابین‌هود داشته و از افراد پولدار دزدی کرده و به افراد فقیر می‌بخشیده است، به همین دلیل به احترام او نام این خلیج، ماسکیتو است.

کمپین‌های حفاظت از محیط‌ زیست، از هجوم و بازدید بی‌رویه از این خلیج ناراضی هستند و دلیل این نارضایتی را تأثیر بد بر روی محیط زیست این منطقه است. مواد آرایشی بهداشتی که زنان استفاده می‌کنند و استفاده از عطرها در فضای اطراف خلیج؛ باعث کمتر شدن درخشش پلانکتون‌ها در آب می‌شود و هر چه میزان بازدیدکننده در یک‌زمان مشخص بیشتر باشد، میزان درخشش آب هم کمتر است. در سال‌های اخیر بازدید از این خلیج محدودشده است و برای بازدید از آن باید محدودیت‌ها را در نظر داشته باشید.

www.dustaan.com همه چیز درباره خلیج ماسکیتو در پورتوریکو +تصاویر

همه چیز درباره خلیج ماسکیتو در پورتوریکو

www.dustaan.com همه چیز درباره خلیج ماسکیتو در پورتوریکو +تصاویر

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ' https://www.dustaan.com/?p=185131

به اشتراگ بگذارید!

گوگل پلاس کلوب فیسبوکــ فیسنما

برچسب ها

خبر عکس وبگردی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار