تبلیغات

مراقب شکستگی مهره گردنتان باشید

از آسیب های مهره های گردنی غافل نباشید

آسیب های مهره گردن می توانند جزیی یا بسیار شدید باشند به خصوص هنگامی که آسیب به ستون مهره گردن واردشود، می تواند آسیب تهدید کننده حیات باشد.

آسیب های شایع وارده به مهره گردن طی ورزش عبارتند از

اسپاسم گردن، کشیدگی رباط ها و عضلات گردن، آسیب های شبکه عصبی بازویی در ناحیه گردن و شکستگی های مهره گردنی.

● اسپاسم عضلات مهره گردن

اسپاسم عضلات مهره گردن باعث می شود عضلات سفت، سخت و دردناک شوند. این حالت می تواند ناشی از ضربه وارد شده به گردن، استفاده بیش از حد عضلات گردن یا ناشی از قرار گیری ثابت گردن برای مدت طولانی در یک وضعیت خاص ایجاد شود. به عنوان مثال این حالت در افرادی که برای مدت طولانی در یک وضعیت پشت کامپیوتر به سر می برند نسبتا شایع است. همچنین این حالت می تواند به دنبال خوابیدن نادرست ایجاد شود.

● کشیدگی عضلات و تاندون های مهره گردن

کشیدگی عضلات و تاندون ها در ناحیه گردن معمولا به دنبال اصابت ضربه مستقیم به ناحیه گردن ایجاد می شود. درد به دنبال آسیب می تواند بلافاصله بعد از ایجاد آن یا در چند ساعت بعد ایجاد شود. سایر علایم شامل سفتی گردن، سردرد، گیجی و احساس غیرطبیعی مثل سوزش یا سوزن سوزن شدن گردن است.

● آسیب شبکه بازویی

اعصاب مربوط به اندام فوقانی از ستون مهره گردنی به سمت دست می روند. آسیب و کشیدگی این اعصاب معمولا در ورزش های تماسی مثل فوتبال رخ می دهد. اغلب این آسیب ها زمانی رخ می دهد که دست ها به سمت جلو پرتاب شده اند و همزمان سر به سمت عقب قرار گرفته است. این امر باعث کشیده شدن این اعصاب و آسیب آنها می شود. این صدمه می تواند در حرکت ناگهانی سر از یک سمت به سمت دیگر یا در اثر شکستگی استخوان ترقوه هم رخ دهد. این امر باعث احساس گزگز یا سوزش در ناحیه بین شانه و گردن یا در ناحیه بازو می شود. بازو یا شانه می تواند بی حس یا ضعیف شوند.

● شکستگی های ناحیه گردنی

مهره های ناحیه ستون مهره گردنی در اثر صدمات وارده به آنها یا در اثر حرکات ناگهانی گردن به یک سمت مثل پرتاب شدن از موتور می تواند دچار شکستگی و جابه جایی شوند. در صورت ورود استخوان شکسته به نخاع احتمال فلج شدن کامل در زیرضایعه و در چهار اندام وجود دارد. شکستگی های مهره گردنی سبب درد شدیدی در گردن می شود که می تواند با بی حسی یا گزگز یا فلج در اندام ها همراه باشد.

مهره گردن

شکستگی مهره گردن● درمان آسیب های گردن▪ اسپاسم گردن و کشیدگی های عضلانی- تاندونی:

این آسیب ها را می توان در اغلب موارد با سرما درمانی – گرما درمانی و استفاده از شل کننده های عضلانی و ماساژ درمانی درمان کرد. در صورت کشیدگی های شدید عضلانی تاندونی مثل آسیب شلاقی گردن نیاز به اقدامات پزشکی مثل استفاده از گردنبند طبی برای مدت کوتاه وجود دارد. اغلب افراد طی چند روز از درد و ناراحتی راحت می شوند اما گاهی در برخی افراد این زمان چند ماه طول می کشد.

▪ آسیب شبکه بازویی:

کشیدگی های شبکه بازویی اغلب طی چند دقیقه و خود به خود بهبود می یابد اما امکان دارد این امر چند روز تا چند هفته هم ادامه یابد. فیزیوتراپی در تقویت عضلات گردن و شانه و بهبود سریع تر علایم موثر است.

▪ شکستگی گردن:

درمان بر حسب نوع شکستگی و شدت آن تفاوت دارد. در شکستگی های فشاری و گوه ای شکل مهره ها که در آن مهره ها در هم فرو رفته اند استفاده از گردنبندهای طبی از نوعی سخت و غیرقابل انعطاف مفید است و باید برای شش تا هشت هفته استفاده شوند. در موارد شدید تر شکستگی نیاز به کشش روی گردن، جراحی یا درمان های دیگر دارد تصمیم نهایی برعهده پزشک معالج است.

در همه افرادی که در آنها احتمال آسیب گردنی وجود دارد لازم است بر روی یک سطح صاف دراز بکشند و اگر ایستاده اند آنها را به پشت بخوابانیم و معاینه کنیم. چنانچه فرد کلاه به سر دارد و احتمال آسیب گردنی می دهیم نباید کلاه را در بیاوریم. سر، گردن و شانه را نباید حرکت دهیم چرا که می تواند به آسیب نخاع منجر شود. چنانچه مشکوک به شکستگی گردن هستیم نباید سر و گردن به هیچ وجه حرکت داده شود مگر اینکه نیاز به احیا وجود داشته باشد و زندگی فرد در معرض خطر جدی باشد. باید بلافاصله با 115 تماس گرفته شود و سر و گردن در فاصله رسیدن اورژانس ثابت نگه داشته شود.

● پیشگیری از صدمات گردن

▪ همواره در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید. این امر میزان صدمه وارده به گردن به خصوص آسیب شلاقی گردن را کاهش می دهد.

▪ هرگز در استخرهای کم عمق شیرجه نزنید.

▪ همواره در ضمن پرداختن به ورزش از وسایل ایمنی مناسب مثل کلاه استفاده کنید.

▪ کمتر از موتوسیکلت استفاده کنید.

▪ از نوشیدن یا غذا خوردن در ضمن رانندگی، شنا یا شیرجه پرهیز کنید.

مراقب شکستگی مهره گردنتان باشید

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار